Černohlavost: Nepodceňujte prevenci tohoto nebezpečného onemocnění krůt

Černohlavost krůt: Prevence a ochrana vašeho chovu

Chtěla bych Vám dnes přiblížit problém černohlavosti u krůt. Je to závažný problém a musíme ho vzít trošku do hloubky. Pojďme na to!

Černohlavost, správněji histomonóza, zřídka histomoniáza, odborně infekční enterohepatitida, je nakažlivá nemoc hrabavých ptáků, především krůt a pávů, u jejíchž mláďat probíhá prudce a končí úhynem. Nakazit se mohou také křepelky, bažanti, perličky kur domácí. U těchto druhů je častější bezpříznakový průběh a jsou zdrojem nákazy pro krůty.

Nemoc se projevuje  všeobecnými příznaky jako je zastavený růst nebo hubnutí, ospalost, snížená chuť, svěšená křídla, neupravené peří nebo kulhání. Jen u některých krůt se před smrtí objeví cyanóza hlavy jako důsledek poruch krevního oběhu a současné chudokrevnosti a kůže na hlavě dostane nafialovělý nádech. Právě tento příznak dal nemoci jméno černohlavost.

V šíření nákazy má obrovský význam parazitická hlístice roup kuří, která umožňuje původci histomonózy dlouhodobě přežít v prostředí.

Roup kuří jako přenašeč

Bičivky si vyvinuly způsob, jak přežít a nakazit dalšího hostitele. Pronikají do roupa kuřího, což je běžně vyskytující se cizopasný červ, žijící ve slepých střevech hrabavé drůbeže. Nakažená samička roupa klade vajíčka, která obsahují živé prvoky.

Ve vajíčku roupa jsou histomonády schopné přežít dlouhou dobu a samotné vajíčko je ve vnějším prostředí odolné mimořádně. V půdě výběhů zůstane infekční až tři roky. Navíc pokud takové vajíčko společně s hlínou sežere žížala, tak se ta žížala stane dlouhodobým nositelem zapouzdřeného vajíčka roupa včetně bičivek. Drůbež se proto mnohem častěji nakazí černohlavostí z půdy nebo sezobnutím žížaly. Vajíčka roupů se mohou mechanicky přenášet i hmyzem nebo třeba špínou na botách a tak se může nákaza dostat i do dalších chovů.

Dalšími predispozičními faktory je chlad, vlhko a nedostatečná výživa, hlavně nedostatek vitamínu A.

Celková infekce postihuje především krůťata. U starších krůt je průběh chronický a končí vyhublostí.

Klinické příznaky

Inkubační doba je 1–4 týdny dlouhá. Nejvnímavější jsou krůťata ve věku 3–15 týdnů. U mladších ptáků může být průběh velmi rychlý a ptáci hynou během několika dní. Akutní histomonóza krůťat je nemoc, při které do týdne může uhynout 50–100 % chovaných ptáků.

Příznaky nemoci jsou všeobecné. Snížená chuť, žíznivost, netečnost, načepýřené peří, neupravené špinavé peří, svěšená křídla. Může se objevit i kulhání. Histomonózu doprovází vodnatý, odporně zapáchající průjem. Ten je obvykle pěnivý, sírově žlutý, s délkou trvání nemoci přechází do čokoládově hnědé barvy. Při chronické formě, která postihuje starší krůťata, zvířata nápadně hubnou, s občasnými úhyny, ale přeživší zvířata se mohou uzdravit.

Černohlavost, tedy cyanóza hlavy a kožních přívěsů, způsobená selháváním krevního oběhu, se objevuje v posledním stadiu jen u některých zvířat.

Diagnostika

U uhynulých krůťat má černohlavost naprosto typický pitevní nález. Jsou postižená slepá střeva a játra – proto odborný název infekční enterohepatitida, nakažlivý zánět střeva a jater.

Játra jsou rovněž zvětšená a na jejich povrchu i uvnitř tkáně se tvoří kruhovité, žlutozelené skvrny s šedočerveným okrajem. Mohou být až 1 cm velká, splývat a postihovat většinu tkáně jater. Tyto skvrny jsou pro černohlavost typické.

Léčba

Černohlavost na počátku onemocnění, před rozvojem pokročilých změn na játrech, lze léčit. Účinná léčiva, sloučeniny imidazolu, jsou ale všechny bez výjimky zakázána k použití u potravinových zvířat, neboť jsou pravděpodobnými lidskými karcinogeny. Ochranná lhůta v jejich případě se rovná nekonečnu.

Prevence

Nedostupnost léčby zdůrazňuje důležitost preventivních opatření. Protože kur a perličky mohou být bezpříznakovými hostiteli bičivek, pávi a krůty by měli žít odděleně. A to i na jiných výbězích, ideálně tam, kde jiná hrabavá drůbež neměla přístup po tři roky. Mladá, velice vnímavá krůťata je možné odchovávat na roštech.

Šíření nemoci a zamořování výběhů blokuje pravidelné odčervování hrabavé drůbeže. 

Tak a to je pro dnešek ode mě vše! Držím palce, ať se černohlavosti vyhnete obloukem. A nezapomeňte, že prevence je základ! 😉

Zdraví vás vaše máma Zuzka ze Statku Filipín 🐓